LPU Wirus 4 kryptonim “Żmija” – nowość na militarnym rynku

Total
0
Shares

Pojazdy militarne udoskonalane są z roku na rok. Wybitni konstruktorzy starają się stopniowo zwiększać ich parametry oraz dodawać nowe, przydatne funkcje. Dzięki temu można mówić o coraz skuteczniejszych maszynach, które mogą przesądzić o sukcesie oddziału podczas odbywanej misji. Inżynierowie dokładają wszelkich wysiłków, by stworzyć wozy wytrzymałe, zwrotne i przede wszystkim przydatne na polu bitwy. Takie same idee przyświecały twórcom samochodu LPU Wirus 4.

“Żmije” w polskim wojsku

Żmijami nazywa się lekkie pojazdy uderzeniowe. Ze względu na charakter określa się je również mianem pojazdów dalekiego rozpoznania.

Składanie aut rozpoczęto w 2017 roku, a dopiero kilka lat później zamówione egzemplarze trafiły w ręce Sił Zbrojnych. Umowa z producentem, którą zrealizowano w części w 2021 roku, zakładała dostarczenie armii łącznie 118 wozów. Za finalizację kontraktu odpowiedzialne były Polski Holding Obronny oraz firma Concept z Bielska-Białej.

Dane techniczne pojazdu LPU Wirus 4

LPU Wirus 4 został wyprodukowany na bazie planów Mitsubishi L200, w szczególności jeśli chodzi o podwozie japońskiego pick-upa. Jego waga własna (bez uzbrojenia) wynosi 1,7 tony, zaś dopuszczalną masę całkowitą szacuje się na 2,6 tony.

Maszynę napędza silnik diesla o pojemności 2,4 litra oraz mocy 180 koni mechanicznych. Jego maksymalny moment obrotowy wynosi 430 niutonometrów. Dzięki temu samochód może osiągać prędkość dochodzącą do 140 km/h (w przypadku utwardzonej powierzchni). Motor połączony jest z 6-biegową skrzynią manualną.

Wirus posiada kadłub ze stali chromowo-molibdenowej i łączników z kompozytów węglowych. Jego opancerzona podłoga stanowi ochronę przed granatami i minami przeciwpiechotnymi. Pod fotelami zastosowano ponadto wkładki ze stali batalistycznej.

Co ciekawe, pojazd porusza się na oponach typu runflat. To pozwala mu przemieszczać się również po ich przebiciu. Oprócz tego maszyna wyposażona jest w system łączności radiowej o zasięgu do 150 km oraz elektryczną wyciągarkę.

Załogę LPU stanowią zasadniczo trzy osoby, chociaż konstruktorzy wypuścili również czteroosobowy model o nazwie LSV Wirus 4 SOF dedykowany wojskom specjalnym.

artykuł powstał dzięki: go-racing.pl / wikipedia.org
zdjęcia: Autorstwa Gov.pl, CC BY 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113376239

Dodaj komentarz
You May Also Like