Jakie rolety zewnętrzne kupić

Total
0
Shares
Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne odgrywają wielokierunkową rolę. Osłaniają przed promieniami słońca, deszczem i wiatrem. Chronią pomieszczenia przed zbytnim nagrzaniem w okresie letnim, a w okresie zimowym korzystnie wypływają na bilans energetyczny domu czy mieszkania, znacznie ograniczając utratę ciepła.  Izolują od czynników zewnętrznych, zapewniają komfort, intymność i bezpieczeństwo. Często są uwzględniane w projektach domów jako integralna część niezbędnego wyposażenia. Zatem jakie rolety zewnętrzne oferuje obecnie rynek? Czym kierować się przy wyborze?

Rolety zewnętrzne – najpopularniejsze rodzaje. 

Obecnie producenci proponują wiele rodzajów rolet zewnętrznych. Do najpopularniejszych należą:

  • rolety zewnętrzne nadstawne, nazywane też nakładanymi,
  • podtynkowe,
  • natynkowe, nazywane także elewacyjnymi
  • i rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe.

. Natomiast z uwagi na rodzaj sterowania, można wyróżnić rolety sterowane ręcznie lub automatycznie. 

Rolety zewnętrzne nadstawne

Rolety nadstawne

Rolety zewnętrzne nadstawne, nazywane także nakładanymi są roletami uniwersalnymi. Bowiem idealnie zdają egzamin na każdym rodzaju stolarki okiennej. Montuje się je bezpośrednio na ramie okiennej. Dlatego ich zakup i montaż należy zaplanować jeszcze na etapie projektu budynku lub przy wymianie stolarki okiennej. Zaletą takiego rozwiązania jest zabudowa skrzynki, co wpływa na estetykę okna. Natomiast do wad zastosowania rolet nadstawnych można zaliczyć osłabioną izolację termiczną, w miejscu, w którym montowana jest skrzynia rolety. Bowiem jej montaż wymaga, by fragment muru ukrywający skrzynię, był słabiej zaizolowany.  

W związku z powyższym mankamentem producenci rolet proponują obecnie również inne rozwiązania, do których należą między innymi rolety zewnętrzne podtynkowe. 

Rolety zewnętrzne podtynkowe 

Rolety podtynkowe

Ich konstrukcja umożliwia montaż zarówno na etapie budowy lub wymiany stolarki okiennej, jak i w dowolnym czasie. Bowiem montaż skrzyni w tym przypadku ma miejsce na murze bądź na zewnątrz, na poszerzeniu okna. Instalacja, nie ingeruje zatem w konstrukcję okna czy ścian, w związku z czym nie wpływa negatywnie na bilans energetyczny budynku. Wymaga jednak wykonania wnęki w nadprożu okiennym. Bowiem w niej montuje się skrzynię. Plusem jest fakt, iż specjalny kątownik konstrukcyjny umożliwia zamocowanie skrzyni do takich elementów izolacyjnych jak wełna, klinkier, styropian czy tynk.

Rolety podtynkowe- zalety

Do największych zalet rolet podtynkowych należy doskonała izolacja termiczna i ochrona przed nadmiernym hałasem ulicznym. Bowiem rolety podtynkowe mogą niwelować odgłosy zewnętrzne nawet o 10 decybeli. Ponadto producenci rolet proponują obecnie rolety podtynkowe, wykończone powłoką lakierniczą w szerokiej palecie barw. Oznacza to możliwość dopasowania części widocznych, takich jak pancerz czy prowadnice, do indywidualnych wymagań domowników. Wpływa to oczywiście na powiększenie możliwości designu całego budynku. Dodatkową zaletą zewnętrznych rolet podtynkowych jest możliwość wyboru napędu. Ponieważ ten typ rolet produkowany jest z opcją napędu manualnego lub automatycznego. Wybór nieco droższej opcji, jaką jest napęd automatyczny pozwala na integrację systemu rolety, z systemami “inteligentnego domu”, co z kolei znacząco podnosi komfort użytkowania. 

Rolety zewnętrzne natynkowe. 

Rolety natynkowe

Natynkowe rolety zewnętrzne https://dopasujrolety.pl/3-rolety-zewnetrzne należą do najczęściej wybieranych rozwiązań. Cechują się przede wszystkim szerszymi możliwościami montażu. Mogą być bowiem instalowane zarówno we wnęce jak i na elewacji budynku. 

Przy montażu na elewacji budynku skrzynka rolety mocowana jest nad wnęką okienną, prowadnice natomiast biegną wzdłuż okna po tynku. Dzięki czemu nie zmniejszają one światła wnęki okiennej.  Poza szybkim i prostym montażem tego typu rolet, do ich największych zalet należą:

  • doskonała izolacja ciepła. Bowiem ich montaż nie wymaga ingerencji w stan budynku.
  • Bardzo dobra ochrona przed nadmiarem światła słonecznego, ponieważ ich konstrukcja odbija promienie słoneczne prze ich dotarciem do szyb.
  • Doskonale też sprawdzają się w roli izolatora hałasu.

Jako wadę natynkowych rolet zewnętrznych można wskazać ich nieco wyższą cenę.  

Rolety zewnętrzne RKS 

Montaż rolet zewnętrznych nadprożowych należy zaplanować na etapie projektowania domu. Ponieważ ich instalacja wymaga pozostawienia przestrzeni pomiędzy górną krawędzią ramy projektowanego okna, a belką nadprożową. Planując instalację tego typu rolet, należy również rozważyć kwestię sterowania nimi. Bowiem, w przypadku decyzji, o wyborze rolet z napędem ręcznym, osadzana w murze skrzynka, wymaga pozostawienia większej ilości miejsca po stronie napędu. Jednymi z największych zalet rolet nadprożowych jest stabilność ich konstrukcji i bardzo dobra izolacja termiczna. Są idealnym wyborem w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych. 

Wybór rolet

Rolety

Decydując się na rolety zewnętrzne, należy się kierować przede wszystkim metodą ich montażu. Bowiem, w przypadku domów już wykończonych możliwości wyboru praktycznie nie ma. Nie chcąc ingerować w stan budynku, jedyną opcją jest montaż zewnętrznych rolet natynkowych. 

Natomiast planując budowę domu, należy przede wszystkim rozważyć kwestie wizualne, a raczej fakt czy skrzynia i prowadnice mogą pozostać widoczne, czy z uwagi na design elewacji zewnętrznej, ich widoczność jest raczej niewskazana. Kwestia ochrony przed słońcem, innymi warunkami atmosferycznymi oraz termoizolacji, w przypadku rolet zewnętrznych jest sprawą drugorzędną, bowiem wszystkie rodzaje rolet zewnętrznych wywiązują się z powyższych zadań w zadowalającym stopniu. 

Dodaj komentarz
You May Also Like
Brama rolowana

Zalety bram garażowych rolowanych

Wybór bramy ma duże znaczenie. W końcu wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, ale też na design całego garażu. Doskonałym wyborem niewątpliwie są bramy garażowe rolowane. Ich zalet jest naprawdę…
View Post